Časopis Quo vadis

Quo vadis je študentský časopis Gymnázia sv. košických mučeníkov v Košiciach.

V tejto časti sa dozviete novinky o kreatívnej práci v školskom časopise, ktorý žne úspechy na celoslovenskom poli. Redaktori sa pravidelne zúčastňujú prestížnej novinárskej súťaže Štúrovo pero, ktorá podporuje rozvoj kreativity a novinárskych zručností. Aj Vy sa môžete zapojiť a prispieť k tvorbe časopisu Quo vadis. Časopis vychádza 2-krát ročne a na jeho príprave sa podieľa redakčná rada pod vedením PaedDr. Heleny Čižmárovej.

Predstavujeme súčasné zloženie redakčnej rady

Terézia Bariová
šéfredaktorka školského časopisu Quo vadis
žiačka tretieho ročníka gymnázia
tvorí poéziu a prózu
absolventka základnej umeleckej školy 1. stupňa
email: redakcnarada@gmail.com
záľuby: navrhovanie a šitie modelov šiat, šport, čokoláda
Katarína Szalonová
redaktorka školského časopisu Quo vadis
žiačka tretieho ročníka gymnázia
absolventka 1. stupňa hudobného odboru a členka komorného orchestra mladých
členka košického country skupiny
účastníčka programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu
email: redakcnarada@gmail.com 
záľuby: hudba, tanec, inline korčuľovanie, turistika, beh, cestovanie
Viktória Vargová
redaktorka školského časopisu Quo vadis
žiačka tretieho ročníka gymnázia
11 rokov sa venuje spoločenským tancom a pomáha pri kurzovom tancovaní v klube
píše poviedku
email: redakcnarada@gmail.com 
záľuby: fotografia, zachytávanie rôznych momentov zo života, móda
Lukáš Simočko
grafik školského časopisu Quo vadis
žiak tretieho ročníka gymnázia
viceprezident pre marketing študentskej firmy CBG
účastník programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu
email: redakcnarada@gmail.com 
záľuby: šport, politika, grafika

Foto: Redakčná rada. Zdroj: archív koordinátorky


Príspevky a kontakty

Sekcia bude obsahovať aj náhľady tituliek a vybraných častí časopisu Quo vadis. Pre bližšie informácie kontaktuje členov redakčnej rady osobne alebo emailom na redakcnarada@gmail.com alebo PaedDr. Helenu Čižmárovú osobne alebo emailom na cizmarovah@gmail.com.


Časopis Quo vadis v roku 2018 jubiluje. My Vám prinášame vyjadrenia niektorých pedagógov a šéfredaktorov uplynulého obdobia.

Pred 15 rokmi vyšlo historicky prvé číslo nášho školského časopisu Quo vadis. Za pätnásť rokov sa pri jeho tvorbe vystriedalo veľa redaktorov, ktorí pracovali v literárno- žurnalistickom krúžku a pomáhali tvoriť jednotlivé čísla časopisu.

Foto: Udeľovanie ocenenia Štúrovo pero vo Zvolene. Zdroj: archív šéfredaktorky

Jéééj, náš časopis Quo vadis má už 15 rokov? To je taký náš tínedžer… priebojný, aktívny, s neobmedzenými možnosťami. Časopisu Quo vadis k jeho krásnym 15-tym narodeninám želám zapálených, múdrych, statočných mladých ľudí, ochotných plniť jeho stránky kvalitným materiálom. RNDr. Adriana Bariová

Narodeniny sú super vec. Dostávame kopec darčekov, každý človek nám želá zdravie, šťastie.. Vážne, kto by nemal rád narodeniny? Ten pocit, že vám patrí celý deň… Špeciálne privilegovaní sú najmä tí, ktorí oslavujú svoje narodeniny celý rok ako náš časopis. Jeho detské roky boli poznačené neistotou, nesmelými krokmi a rôznymi nesympatickými chorobami… Ale ani pekných chvíľ nebolo málo. Náš časopis oslavuje 15. narodeniny. Prišiel čas, keď treba pomaly dospievať, stať sa zodpovedným. Možno čas na zmenu. Časopisu Quo vadis, no najmä jeho redaktorom, prajem do ďalšieho života veľa zdravia, najmä toho mentálneho, veľa úspechov na všetkých stranách a svetlú budúcnosť. Nech si môžeme ešte roky pripíjať a oslavovať. Všetko naj, Quo vadis! PaedDr. H. Čižmárová

Milý QV, sláviš 15. narodeniny! Je to veľká udalosť. Z rozprávania si spomínam, aké náročné bolo starať sa o teba v začiatkoch. Koľko pozornosti si vyžadoval. Redaktori ťa kŕmili raz takými, raz inými článkami. Vyskúšal si viacero outfitov a s pribúdajúcimi rokmi si podľahol móde. Zosilnel si, pribral pár strán, aj tvoja obálka spevnela. Ukázal si, že máš talent a vyhrával sútaže. Tak čo by som ti popriala? Prajem ti, aby si minimálne ďalších 15 rokov žil hýčkaný ľuďmi, ktorí pre teba budú mať vášeň a ktorých záujmom bude tvoja výborná fyzická kondícia! Barbora Bariová (šéfredaktorka časopisu 2010 – 2014)

 Tak teda, želám časopisu Quo vadis, nech stále kráča tým správnym smerom. Nech prináša svojim čitateľom nielen veľa informácií, ale aj hlboké idey, veľké myšlienky, pri ktorých sa študenti budú môcť zastaviť a zamyslieť! Nech je aj naďalej priestorom pre kreativitu a spoluprácu a v neposlednom rade, nech prináša do života radosť všetkým, ktorí ho tvoria i čítajú. Všetko najlepšie! Veronika Rendeková (redaktorka časopisu 2006 – 2008)

Wauuu, už 15 rokov??? Ako ten čas letí… tak mu úprimne prajem minimálne štvornásobok žitia, nech má zanietených tvorcov plných elánu, veľa podnetných nápadov a inšpirácií. Nech vždy kráča po tej správnej ceste „košických mučeníkov“. Nech tí, čo ho čítajú, si povedia, aj ja chcem študovať na tom GKM-ku. Aby pritiahol viac študentov do kruhu školskej rodiny. Redaktorom prajem zdravie a chuť pracovať. A, samozrejme, veľa Božieho požehnania! Živiooo, živio! Miroslava Jurková – Zátorská (redaktorka časopisu 2006 – 2010)

Pamätám si, aké boli začiatky Quo vadis. Pero, lavica, jeden počítač a zopár študentských hláv, ktoré chceli zachytiť život na strednej, zážitky, spoločenské udalosti, výlety, úspechy či talenty… Za celý ten čas sa v redakcii vystriedalo veľa ľudí, z ktorých každý prispel svojím kúskom, aby sa tak zakaždým vytvorilo veľkolepé jedinečné dielo. Prajem všetkým, ktorí tvoria redaktorský tím, aby naďalej s radosťou a s odhodlaním budovali tieto malé „dielka“ a zachovávali tak momenty našej školy pre tých, ktorí si aj po rokoch radi zaspomínajú… pre tých, ktorí nezabudli… Ďakujem a zo srdca želám veľa úspechov v ďalších rokoch. Michaela Šimeková (šéfredaktorka časopisu 2006 – 2008)

 Je úžasné sledovať, ako rastie dieťa. V pätnástich sa naň dívame ako na človeka, ktorý má už len krok k dospelosti. Keď vychádza 15. ročník školského časopisu, oslava je určite na mieste. Tak ako za dieťaťom, aj za časopisom totiž stojí skupina blízkych ľudí – hodiny porád, hľadania námetov, písania, grafickej práce, naháňania termínov. To všetko ste (sme) dokázali. Niektorí sú už preč, no mnohí ešte len prídu. 🙂 Som rada a vďačná, že som mohla byť v danom časopriestore členkou redakčnej rady a všetkým súčasníkom aj „budúcnikom“ časopisu Quo vadis prajem veľa radosti z požehnanej tvorivej literárnej práce a veľa síl pri príprave ďalších vydaní.  Zuzana Eperješiová (šéfredaktorka časopisu 2008 – 20010)

Foto: Redakčná rada. Zdroj: archív koordinátorky

 Kam kráčaš, Quo vadis? Každá redakčná rada priniesla niečo nové a originálne do nášho spoločného diela, ktoré sa z roka na rok stáva kvalitnejším. Som hrdá, že aj ja som jeho tvorivou súčasťou, mám možnosť meniť a formovať ho. Milý môj Quo vadis, prajem ti všetko najlepšie, ale hlavne tých najlepších! Xoxo Terézia Bariová (súčasná šéfredaktorka)


Úspechy časopisu Quo vadis

Foto: Udeľovanie ocenenia Štúrovo pero vo Zvolene. Zdroj: archív šéfredaktorky

 • 3. miesto v absolútnom poradí v celoslovenskej novinárskej súťaži stredoškolských časopisov Štúrovo pero (2017)
 • 2. miesto v celoslovenskej novinárskej súťaži stredoškolských časopisov Štúrovo pero – Cena Nadácie Slovenskej sporiteľne – D. Mazar (2017)
 • Cena Televízie Markíza 2. stupňa v celoslovenskej novinárskej súťaži stredoškolských časopisov Štúrovo pero (2016)
 • Prémia redakcie Obrana v celoslovenskej novinárskej súťaži stredoškolských časopisov Štúrovo pero (2016)
 • 4. miesto v absolútnom poradí v celoslovenskej novinárskej súťaži stredoškolských časopisov Štúrovo pero (2016)
 • Cena Televízie Markíza 1. stupňa v celoslovenskej novinárskej súťaži stredoškolských časopisov Štúrovo pero (2015)
 • Prémia PEVŠ v celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero kategória Novinárske príspevky stredoškolákov – R. Neubertová (2015)
 • Cena Televízie Markíza 2. stupňa v celoslovenskej novinárskej súťaži stredoškolských časopisov Štúrovo pero (2014)
 • 2. miesto v celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero kategória Novinárske príspevky stredoškolákov – T. Lörincová (2014)
 • 3. miesto v absolútnom poradí v celoslovenskej novinárskej súťaži stredoškolských časopisov Štúrovo pero (2013)
 • 3. miesto v absolútnom poradí v celoslovenskej novinárskej súťaži stredoškolských časopisov Štúrovo pero (2012)
 • Pozvanie člena redakcie Quo vadis do Európskeho parlamentu – T. Bodnár (2012)
 • 2. miesto v celoslovenskej novinárskej súťaži stredoškolských časopisov Štúrovo pero – Cena Nadácie Slovenskej sporiteľne – Jakub Mati (2012)
 • Cena Katedry žurnalistiky FIF UK – PaedDr. Helene Čižmárovej (2012)
 • Cena Televízie Markíza 2. stupňa v celoslovenskej novinárskej súťaži stredoškolských časopisov Štúrovo pero (2011)

Ako nás môžete podporiť?

 • šírením dobrého mena časopisu Quo vadis
 • zakúpením časopisu Quo vadis
 • podporou na sociálnych sieťach Gymnázia sv. Košických mučeníkov
 • poukázaním 2 % daní našej Rodičovskej rade pri Gymnáziu sv. Košických mučeníkov
 • krátkou ústnou alebo písomnou referenciou na redakcnarada@gmail.com