CyberSecurity Day pre ZŠ

Školský rok 2023/2024

 

CyberSecurity Day pre ZŠ na GKM – pripravuje náš KyberTím v spolupráci s tímom CSIRT-UPJŠ a s odborníkmi z praxe

Článok o podujatí

https://cybersecuritymonth.eu/countries/slovakia/cybersecurity-day-for-primary-schools

Zaujíma Ťa informačná bezpečnosť? Chceš zistiť, ktoré tipy z informačnej bezpečnosti naozaj fungujú a čo sú len mýty? Vieš, aké digitálne stopy za sebou zanechávaš a ako to ovplyvňuje Tvoju bezpečnosť? Chceš sa naučiť analyzovať podvodné správy? Vieš, ako bezpečne používať svoje mobilné zariadenie?

Odpovede na tieto otázky nájdeš u nás!

Kedy? 27. október 2023 v čase 9.00 – 13.00 hod.

Kde? Gymnázium sv. Košických mučeníkov, Čordákova 50, Košice

Pre koho? Akcia je určená žiakom ZŠ (7. – 9. ročníka) a ich učiteľom, ktorí sa zaujímajú o informačnú bezpečnosť.

Prihlasovanie

Prosíme žiakov a učiteľov, ktorí majú záujem zúčastniť sa tejto akcie, aby vyplnili prihlasovací formulár (každý účastník). Potvrdenie o účasti zašleme účastníkovi na kontaktný email.
Z kapacitných dôvodov je počet účastníkov z jednej školy limitovaný na 5 (1 učiteľ + 4 žiaci).

Prihlasovací formulár: https://forms.office.com/e/dRJb5dFfbJ

V prípade, že ste sa prihlásili a akcie sa nemôžete zúčastniť, dajte nám vopred vedieť: mariavavrova@gkmke.sk

 

Ďakujeme za Váš záujem. Z kapacitných dôvodov už nie je možné prihlásiť sa na podujatie.

V prípade záujmu nás kontaktujte – prídeme s workshopmi na Vašu základnú školu.

 

Harmonogram podujatia

08.30 – 09.00 – Registrácia

09.00 – 09.05 – Úvodné privítanie

09.05 – 09.50 – Prednáška: „Záludnosti“, nástrahy a horory digitálnej éry

(Miroslav Lukáč, ESET)

09.50 – 10.05 – Prestávka

10.05 – 10.55 – 1. workshop (výber z 3 paralelných workshopov)

10.55 – 11.05 – Prestávka

11.05 – 11.55 – 2. workshop (výber z 3 paralelných workshopov)

12.00 – 12.30 – Obed

12.30 – 13.30 – PubKvíz

 

Prednáška a workshopy

Prednáška:

„Záludnosti“, nástrahy a horory digitálnej éry (Miroslav Lukáč, ESET) – Možno ste už od starších ľudí počuli ako sa vám sťažujú, že kedysi bolo lepšie. Veľakrát je to len ich mylný dojem, lebo určite niečo také ako mladí ľudia počúvali vo svojej dobe tiež. S príchodom internetu sa však naozaj niečo zmenilo. Začali sme posielať emaily, nakupujeme z domu, fotky a videá vieme urobiť kdekoľvek, GPS v mobile nás naviguje, digitálni asistenti dnes už s AI nám radia. Je však tento digitálny pokrok naozaj len pozitívny? Ak vás zaujíma smiešnosmutný sprievodca záludnosťami, nástrahami a horormi digitálnej éry, tak si nenechajte ujsť moju prednášku.

Workshop 1:

Analýza podvodných správ (Monika Rapavá, CSIRT-UPJS) – v rámci workshopu sa bližšie pozrieme na reálne podvodné správy. Účastníci si vyskúšajú prácu bezpečnostného analytika a budú analyzovať hlavičky podvodných správ, obsah a škodlivé odkazy a prílohy.

Workshop 2:

Čo o mne povie internet? (Kiara Koščová)Vitajte v digitálnom svete, kde každý klik a zdieľaný obrázok zostáva navždy. Ale čo hovorí táto digitálna stopa o nás? Spoločne zistíme, ako naše rozhodnutia formujú náš digitálny odtlačok. Naučíme sa, ako si chrániť svoje súkromie a byť zodpovednými digitálnymi hrdinami svojej vlastnej histórie. Poďte s nami na cestu, kde dáme zmysel digitálnej stope.

Workshop 3:

#nazov  (Ladislav Bačo, ESET)  – Zdieľam, zdieľaš, zdieľame. Fotky, príspevky, zaujímavosti, myšlienky, raňajky, hocičo. Aj malé, zdanlivo bezvýznamné útržky informácií však môžu odhaliť veľa. Stačí pozorne počúvať, pozerať, občas niečo pohľadať a zrazu sa dozvieme také veci… Aké? Veď sami uvidíte. Na workshope si ukážeme niekoľko praktických príkladov, čo všetko sa dá zistiť (nielen) o nás. Tiež sa porozprávame o možných následkoch intenzívneho online života a dôležitosti overovania si informácií.

 

 

Tešíme sa na Vás!

 

Archív

Školský rok 2022/2023

 

CyberSecurity Day pre ZŠ na GKM – pripravuje náš KyberTím v spolupráci s tímom CSIRT-UPJŠ

Článok o podujatí

Zaujíma Ťa informačná bezpečnosť? Si zvedavý, ako prebieha kybernetický bezpečnostný útok? Čo všetko o Tebe vie internet? Chceš zistiť, ako sa nestať obeťou podvodných správ?  Vieš, ako bezpečne používať svoje mobilné zariadenie?

Odpovede na tieto otázky nájdeš u nás!

Kedy? V piatok 24. februára 2023 v čase 9.00 – 13.00 hod.

Kde? Gymnázium sv. Košických mučeníkov, Čordákova 50, Košice

Pre koho? Akcia je určená žiakom ZŠ (7. – 9. ročníka) a ich učiteľom, ktorí sa zaujímajú o Informačnú bezpečnosť.

 

Prihlasovanie

Prosíme žiakov a učiteľov, ktorí majú záujem zúčastniť sa tejto akcie, aby vyplnili prihlasovací formulár. Potvrdenie o účasti zašleme na kontaktný email. Z kapacitných dôvodov je počet žiakov z jednej školy limitovaný na 5.

Prihlasovací formulár: https://forms.office.com/e/2etUG7x6tG

V prípade, že ste sa prihlásili a akcie sa nemôžete zúčastniť, dajte nám vopred vedieť: mariavavrova@gkmke.sk

 

Harmonogram podujatia

08.30 – 09.00 – Registrácia

09.00 – 09.05 – Úvodné privítanie

09.05 – 09.50 – Prednáška: Ako vyzerá kybernetický útok (Ladislav Bačo, ESET)

09.50 – 10.05 – Prestávka

10.05 – 10.55 – 1. workshop (výber z 3 paralelných workshopov)

10.55 – 11.05 – Prestávka

11.05 – 11.55 – 2. workshop (výber z 3 paralelných workshopov)

12.00 – 12.30 – Obed

12.30 – 13.00 – Kvíz

 

Prednáška a workshopy

Prednáška:

Ako vyzerá kybernetický útok (Ladislav Bačo, ESET) – na prednáške sa pozrieme na to, ako môže vyzerať kybernetický útok z pohľadu útočníka aj obete. Súčasťou bude aj ukážka, kde najprv útočník zistí informácie o obeti, pošle emailom infikovaný PDF súbor a následne získa prístup do počítača obete a otvorí si zadné dvierka. Povieme si, ako odhaliť takýto útok nielen na danom počítači (napr. pomocou anti-malvérových programov), ale aj mimo neho na počítačovej sieti.

 

Workshop 1:

Ako sa nestať obeťou podvodných správ  – v rámci workshopu si vysvetlíme pojmy phishing, smishing, vishing, ukážeme si znaky podvodných správ (emaily, smsky, volania, správy na sociálnych sieťach). Vyskúšame si online nástroje na kontrolu podozrivých odkazov a príloh. Prakticky si overíme, či vieme podvodné správy rozpoznať.

Workshop 2:

Čo vie o mne internet?  – v rámci workshopu sa pozrieme na bezpečné heslo, úniky údajov a dvojfaktorovú autentifikáciu. Vyskúšame si niekoľko základných nástrojov pre hľadanie informácií (emailových adries, používateľských účtov, fotografií) a zistíme, čo všetko o nás vie internet.

Workshop 3:

Bezpečnosť mobilných zariadení (Michal Šafranko, IstroSec/CSIRT-UPJŠ) – v rámci workshopu sa zameriame na zabezpečenie mobilného zariadenia. Prakticky si ukážeme niekoľko tipov, ktoré by sme ako používatelia nemali zanedbať.

 

 

Tešíme sa na Vás!