Duke of Edinburgh’s International Award

Žiaci nášho gymnázia majú možnosť uchádzať sa o získanie prestížnej Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (DofE). Stačí prijať výzvy v troch oblastiach a podstúpiť so spolužiakmi dobrodružnú expedíciu. 

Šancu uspieť má naozaj každý, kto po dobu minimálne šiestich mesiacov dokáže pracovať na dosiahnutí vlastných cieľov. V rámci programu na sebe účastníci pracujú a zlepšujú sa. Pravidelne vykonávajú aktivity v troch oblastiach: šport, talent a dobrovoľníctvo tak, aby si splnili svoje ciele. Okrem toho, spolu podstúpia dobrodružnú expedíciu. Program je jedinečný v tom, že mladí ľudia si v jednotlivých oblastiach sami volia aktivity, ktoré ich bavia alebo zaujímajú. Ide o prekonávanie vlastných limitov.

Svojou vytrvalosťou a ochotou pracovať na sebe sa môžu mladí ľudia pochváliť pri uchádzaní sa o prácu alebo v prihláške na vysokú školu. Absolventov programu dokonca uprednostňujú aj také prestížne univerzity, akými sú: Harvard, Oxford či Cambridge.

DofE môže hrať kľúčovú úlohu v rozvoji študentov mimo vyučovania prostredníctvom vytvárania príležitostí pre mládež na rozvíjanie ich zručností, zdravého životného štýlu, pomoci druhým a prostredníctvom zážitku z dobrodružnej expedície. Za svoje úsilie sú študenti oceňovaní prestížnym certifikátom, ktorý má celosvetovú platnosť a hodnotu. Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu ráta s tým, že každý mladý človek má potenciál uspieť bez ohľadu na to, z akého prostredia vychádza. Mladí ľudia, ktorí sa zapoja do programu, sa stávajú sebaistejšími, cieľavedomejšími, rozvíjajú svoje zručnosti v oblastiach, ako komunikácia, riešenie problémov a líderstvo. Dlhodobým výsledkom programu je prispenie k spoločnosti s lepšími podmienkami na život v oblastiach, ako zamestnateľnosť, zdravie, verejné blaho a vzdelávanie.

Prihláška a motivačný list pre účastníkov nájdete v tomto odkaze: prihlaska a motivacny list DofE

Súhlas zákonného zástupcu nájdete v tomto odkaze: DofE_-_suhlas_rodica_parental_consent

Podrobné informácie o projekte nájdete na stránke: http://www.dofe.sk/sk/

Na nasledujúcom odkaze si môžete pozrieť  video z expedície našich „Dofákov“

V súčasnosti na programe participujú 5 študenti pod vedením svojich mentorov. O ďalšom progrese budeme informovať v tejto sekcii.


Prinášame Vám ďalšie aktuality o progrese programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu na našom gymnáziu.

V novom školskom roku majú študenti Gymnázia sv. Košických mučeníkov na Čordákovej ulici v Košiciach prvýkrát možnosť uchádzať sa o získanie prestížnej Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (DofE). V rámci programu na sebe účastníci pracujú a zlepšujú sa. Pravidelne vykonávajú aktivity v troch oblastiach: šport, talent a dobrovoľníctvo tak, aby si splnili svoje ciele. Program je jedinečný v tom, že mladí ľudia si v jednotlivých oblastiach sami volia aktivity, ktoré ich zaujímajú. Ide o prekonávanie vlastných limitov. Program sa realizuje v troch oblastiach – šport, rozvoj talentu a dobrovoľníctvo. Účastníci programu si stanovujú vlastné ciele a počas trvania programu sa ich snažia dosiahnuť. Nakoniec ich čaká dobrodružná expedícia.

Naši žiaci si tento rok vybrali nasledujúce aktivity: učenie  nových cudzích jazykov, hra na klavíri a hra na husliach, zlepšenie telesnej zdatnosti, verejné príhovory – rétorika, pomoc v domovoch dôchodcov…

Aktívne sa začali pripravovať na dobrodružnú expedíciu, najprv cvičnú v máji a potom kvalifikačnú v júni. Aj keď je koniec ešte ďaleko, všetci bojujú a snažia sa o splnenie daných cieľov a získanie ocenenia, ktoré si v septembri po úspešnom ukončení programu prevezmú v Bratislave z rúk anglického veľvyslanca.

Študenti vedú záznamy o svojich aktivitách v internom portáli. Zo záznamov vyberáme niekoľko ukážok.

         „Dnes som mala možnosť zhovárať sa s 82-ročnou paňou, ktorej obľúbenou voľnočasovou aktivitou je lúštenie krížoviek a osemsmeroviek. Na jej pokročilý vek bola dobre informovaná o všetkých udalostiach, ktoré sa momentálne vo svete dejú, ako napr. voľby v Českej republike alebo blížiaca sa zimná olympiáda , určite aj vďaka tomu, že bola kedysi učiteľkou. Prekvapilo ma, že jej prianím je vlastniť krokomer, aby sa mohla lepšie kontrolovať a viac chodiť aj napriek tomu, že veľmi nevládze.“

„Dnes sme s babkami „piekli“ krémeš (nepečený). Vydaril sa perfektne. Urobili sme tri plechy. Zjedol sa veľmi rýchlo a je mi veľmi ľúto, že som to nestihla odfotiť. Vyzera, ale aj chutil výborne.“

„Dnes sa pri maringotke stretla v porovnaní s minulým utorkom menej početná skupinka spoluobčanov. Mohlo to byť spôsobené aj väčšou zimou. Zvýšilo sa nám viac polievky, takže tým, čo prišli, sa ušla aj dupľa a mohli sa zohriať. Mne už tradične prischla práca s chlebom a postupne si ma začínajú pamätať aj niektorí stravníci. Dnes sme pre nich uvarili kapustnicu, ktorú si veľmi pochvaľovali. Rozdali sme oblečenie a poupratovali rozliatu polievku.“

„Liquid. Inšpirovala som sa fotografiou na internete. Dnes som  pracovala aj s pen tool, ale veľmi mi to nevyšlo. Pokúsim sa o to pri nejakej ďalšej fotke,aby bolo vidno progres.“

„Dnes 5. januára som navštívil domov dôchodcov a väznicu pre odsúdených 1. a 2. stupňa. Všetko začalo ráno o 9.00, keď sme spolu so sestrami vincentkami vyrazili do domova dôchodcov. Tam sme im zahrali krátku scénku, v ktorej som stvárnil postavu svätca Andreja. Starí ľudia i personál mali veľkú radosť. Potom sme pacientom, ktorým to zdravotný stav neumožňoval, chodili koledovať do izieb. Niektorí boli prívetivejší, iní zas nie. Keď sa práca skončila, vybrali sme sa na obed ku sestrám a po krátkej prestávke sme vyrazili do väznice v Šaci. Som rá,d že vďaka DOFE som získal i takúto skúsenosť.“

Účastníci v DofE nesúperia jeden proti druhému, ale prekonávajú sámi seba, aby dosiahli svoje vlastné ciele. Našim “Dofákom “ držíme palce.

Program na našom gymnáziu sa rozhodli realizovať nasledujúci študenti:

Bronzoví dofáci

Alexandra Voláková

Dominika Lukáčová

Emma Ryšková

Martin Mati

Strieborní dofáci

Lukáš Simočko


Absolventi bronzovej úrovne

Matej Kočík, Kristína Radáčiová,  Justína Korpesiová, Matúš Mura, Lukáš Simočko, Katarína Szalonová

 

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu podporuje mladých ľudí k rozvíjaniu svojich schopností a motivuje ich k aktívnemu využívaniu voľného času. Medzinárodný vzdelávací program pod názvom The Duke of Edinburgh´s International Award založil princ Filip pred asi 60-timi rokmi ako alternatívne vyučovanie mládeže. Vo svete s ním má skúsenosť vyše 140 krajín a funguje už aj na Slovensku. Zapojili sa doň aj študenti nášho gymnázia.

Od roku 2017 program funguje aj v rámci nášho gymnázia, kde je vyškolených 11 pedagógov. V septembri 2018 boli ocenení prví absolventi bronzovej úrovne. Pripájame niekoľko mediálnych reportáží:

odkaz: https://www.dofe.sk/sk/pribehy-a-odporucania/matus-mura-bronzova-uroven-kosice-472/?p=2

Reportáž v TV JOJ

Reportáž v RTVS