Gymnázium sv. Košických mučeníkov patrí medzi renomované školy v Košiciach i v okolí. Sme hrdí na svojich študentov, ktorí sa k nám po úspešnej maturite často vracajú, aby sa podelili o svoje úspechy.
YouTube profil nášho gymnázia: https://youtube.com/@GKM.kosice?si=lclgEEaRCCk3iwaG
Virtuálna prehliadka gymnázia
Videopozdravy od našich absolventov:
Mgr. Erika Karolová | |
Mgr. art Dávid Szöke | |
Mgr. Danka Melicharová | |
Mgr. Antónia Juhásová | |
Filip Korim | |
MVDr. Róbert Klein, PhD. | |
Mgr. Veronika Rendeková |
Exkurzie
Viedeň |
|
Praha |
|
Budapešť |
Naša škola v médiách
20. výročie založenia Spojenej školy sv. Košických mučeníkov – TV LUX (27. 6. 2024)
EduMet – veľtrh vzdelávania 30. – 31. január 2024 (šk. rok 2023/2024)
Záver školského roka 2022/2023 (šk. rok 2022/2023)
Zrelí pre dobu digitálnu – Vzdelávanie seniorov v Informačnej bezpečnosti (šk. rok 2022/2023)
Prečo si zvoliť naše gymnázium? Dôvodov je viac, stačí si vybrať.
Vzdelávanie v menších kolektívoch
Fínsky vzdelávací model aplikovaný od druhej polovice 20. st. prezentoval ústrednú myšlienku, že efektívne vzdelávanie prebieha v menších kolektívoch, v ktorých je preukázateľný lepší úspech jednotlivca.
Výsledky z maturity lepšie ako slovenský priemer
Rôzne inštitúcie hodnotia kvalitu škôl podľa úspechu v certifikovaných meraniach. Certifikovaným meraním je aj maturitná skúška. Naše gymnázium dosahuje výsledky z maturity lepšie ako celoslovenský priemer. Výsledky je možné nájsť na tomto odkaze: www.nucem.sk
Rodinná atmosféra, priateľské prostredie
Social skills, medzigeneračná komunikácia, rozvoj osobnosti, neformálne vzdelávanie a prezentačné zručnosti sú v dnešnej dobe významné atribúty vzdelávania. Naši študenti majú možnosť stretávať sa s mladšími žiakmi zo základnej školy, z materskej školy a byť im vzorom vo vzdelávaní. Je to trend v inklúzii kompetencií 21. storočia, ktorý pomáha študentom lepšie sa angažovať na poli dobrovoľníctva a aj uplatniť sa na univerzitách i trhu práce.
Lektor anglického jazyka
Lektor anglického jazyka ponúka študentom kontakt s reálnym jazykom, správnym prízvukom a témami, ktoré dominujú v zahraničí. Lektor má pedagogické vzdelanie. Využíva rôzne IT nástroje. Ukážka, ako je možné precvičovať slovnú zásobu pri reáliách Mexika, je na obrázku pod textom.
Profilácia v IT vetve alebo v klasickej vetve
Študenti majú možnosť profilovať sa v dvoch vetvách, pričom v každej z nich majú študenti všetky predmety riadneho gymnaziálneho študijného plánu (79 02 J gymnázium):
-
- v IT vetve
- v klasickej vetve
V rámci IT vetvy spolupracujeme s rôznymi firmami v Košiciach. Spolupráca spočíva v tom, že predmet Programovanie vedú programátori z firiem, ktorí učia programovacie jazyky Java, Python, C# a ponúkajú pohľad na vzdelávanie z firemného prostredia. Počas celého štúdia tak študenti môžu absolvovať až 700 hodín programovania.
V rámci klasickej vetvy si môžu študenti v septembri vybrať jeden z nasledujúcich predmetov: bádateľské aktivity v biológii a v chémii, dejiny umenia a výtvarné umenie, aplikovaná ekonómia, kurz prvej pomoci, cestovanie, fotografia a video. Tieto predmety majú dotáciu 90 minút týždenne, sú hodnotené absolvoval/neabsolvoval a majú charakter rozvoja rôznych zručností podľa vzoru fínskeho vzdelávacieho modelu.
Kto inklinuje k IT, môže si vybrať IT vetvu a kto preferuje klasické vzdelávanie, má možnosť si vybrať klasickú vetvu. Výhodou je flexibilita – po roku si môžu žiaci tieto predmety vymeniť a venovať sa iným.
Od školského roku 2021/2022 pracuje na škole Kybernetický bezpečnostný tím, ktorý je zložený zo žiakov gymnázia. Žiaci sa vzdelávajú s akademickým bezpečnostným tímom CSIRT-UPJŠ a inými odborníkmi z oblasti informačnej bezpečnosti a pod vedením vyučujúcej pripravujú rôzne bezpečnostné aktivity pre žiakov našej školy, ale aj iných škôl, pre rodičov, učiteľov, seniorov, ZPP Radosť, Centrum Dorka a všetkých, ktorí majú záujem sa vzdelávať v oblasti Informačnej bezpečnosti. Aj takýmto spôsobom šíria bezpečnostné povedomie vo svojom okolí. Tým sa zlepšujú vo svojich soft-skills, v prezentačných i v komunikačných zručnostiach.
Účasť na projektoch
Študenti majú možnosť participovať na projektoch Erasmus+, Duke of Edinburgh Award, JA Slovensko v Aplikovanej ekonómii, neformálnych projektoch a podobne. Naša škola je zapojená aj do projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie.
Cestovateľská angažovanosť
Niekoľkokrát do roka ponúkame študentom možnosť vycestovať do zahraničia alebo cestovať po Slovensku. Cestovanie rozširuje študentovi obzor, je zdrojom informácií a vizuálneho poznania, človek sa stáva pokornejším a získava skúsenosti.
Teambuildingové aktivity
Formovanie kolektívu je náročná vec. J. B. Shaw interpretoval myšlienku: “Teraz keď sme sa naučili lietať v povetrí ako vtáci a potápať sa ako ryby, ostáva už len jediné, naučiť sa žiť na zemi ako ľudia.” V týchto intenciách máme záujem pracovať kooperatívne, empaticky s dôrazom na kolektív. Organizujeme duchovné obnovy, lyžiarske výcviky, tematické popoludnia, ples, adventné aktivity, vianočné akadémie, majáles, noc v škole a iné podujatia na podporu tejto myšlienky. Priestor na vzdelávanie u nás majú všetci bez rozdielu, veriaci i neveriaci.
Piliere, o ktoré sa opierame, sú viera, vzdelanie, výchova, vízia.