#IB treba žiť – materiály na hodiny

Téma: Ochrana osobných údajov a súkromia

(Zapojenie do projektu #IB treba žiť – CSIRT-UPJŠ)

Padlet:   Ochrana osobných údajov a súkromia       

 

Príbeh 1

Útočník, ktorý dokázal napadnúť identitu ľudí ako Oprah Winfrey, Steven Spielberg a Warren Buffet.

Abraham Abdallah bol počas dňa pracovníkom reštaurácie, po večeroch využíval prvé telefóny, ktoré mali prístup na internet a počítače v knižniciach, aby sa dostal k osobným údajom svojich cieľov ako adresa, dátum narodenia, telefónne číslo a číslo sociálneho zabezpečenia. S týmito informáciami požiadal na pošte o zmenu adresy doručovania balíkov. Čoskoro tak dostal prístup k informáciám o kreditných kartách, investičných sporiacich účtoch a oveľa viac informácií.

Zdroj: Aguilar, A. (2023) The most unbelievable identity theft stories of All time, Ara. Available at: https://www.aura.com/learn/identity-theft-stories-cases

 

Príbeh 2

Cedric Killeen je strážcom v texaskej väznici. Stal sa obeťou krádeže identity, keď dostal telefonát z podvodnej jednotky klenotníctva Kay’s Jewelers o tom, že niekto sa pokúšal vytvoriť účet v danom klenotníctve.

Cedric po skontrolovaní výpisov a dokumentov zo svojej banky zavolal ďalším miestnym klubom a klenotníctvam a zistil, že niekto si u nich otvoril účet na jeho meno a na každom z nich už boli účty, ktoré bolo potrebné vyplatiť, v hodnote tisícov dolárov. Polícia verí, že Cedricove údaje boli ukradnuté z predajne, v ktorej si kupoval vozidlo.

Zdroj: Real stories of identity theft (no date) Liberty and Justice for Texas | Office of the Attorney General. Available at: https://www2.texasattorneygeneral.gov/identitytheft/real-stories-of-identity-theft

 

Kahoot kvíz: https://create.kahoot.it/share/osobne-udaje-a-ochrana-sukromia/4d472860-a379-4d50-85df-c6769cfb9830

 

Plagát: Ochrana osobných údajov

 

Informácie o projekte #IB treba žiť