Dodržiavate 5R?

Viete, čo majú spoločné pojmy:  REFUSE (odmietnuť) – REDUCE (obmedziť) – REUSE (opätovne použiť) – RECYCLE (recyklovať) – ROT (kompostovať)? Alebo aj Vy patríte medzi spotrebiteľov, ktorí ročne minú 300 plastových vreciek pri nákupe pečiva v obchode a vôbec sa nad tým netrápia? Začali ste premýšľať, že je to dosť veľké číslo? Určite vás prekvapí aj fakt, že jeden človek za rok vyprodukuje približne 472 kg odpadu.

Naši gymnazisti – bádatelia v rámci zapojenia do projektovej súťaže GREEN CHEMISTRY navštívili KOSIT a. s., aby na vlastné oči videli, kde končí odpad a akým spôsobom ho v dnešnej dobe možno spracovať a čo najefektívnejšie využiť. Na environmentálnej exkurzii 13. februára 2025 zisťovali, ako sa odpad mení na energiu.

Pani lektorka z CEV (Centrum environmentálnej výchovy) všetkých previedla areálom, kde mali možnosť vidieť linku na triedenie papiera, plastov, odškvarovňu, žeriav, bunker aj drapák. Videli ako funguje ZEVO (Zariadenie na energetické využitie odpadu) a procesy, ktoré menia odpad na teplo a elektrickú energiu. 🚛🔥 Žiaci sa dozvedeli, koľko odpadu sa ročne vyprodukuje, čo sa deje s odpadom po tom, ako ho vyhodíme, ako funguje triedenie, spaľovanie a aký význam má recyklácia.

V CEV gymnazisti absolvovali prednášku, interaktívne aktivity a diskutovali o udržateľnej budúcnosti.

Zo všetkých zaujímavých informácií uvádzame niekoľko alarmujúcich čísel:

  • Na Slovensku sa vyprodukuje 2,56 mil. ton odpadu ročne. Vytriedi sa 50 % odpadu. Vyše 1 mil. ton odpadu končí v nádobách s komunálnym odpadom a 8 % sa energeticky zhodnotí.
  • Košice vyprodukujú 46 000 ton zmesového komunálneho odpadu a až 98 % sa energeticky zhodnotí v ZEVO. V Košiciach nie je skládka odpadu spoločnosti KOSIT.

Naši bádatelia sa dozvedeli aj o environmentálnej kriminalite a trestnoprávnych dôsledkoch tejto činnosti.

Pri príchode si mysleli, že o odpade a triedení už všetko vedia. Táto exkurzia im však priniesla množstvo nových informácií, prekvapivé štatistiky aj alarmujúce zistenia, nad ktorými by sa mali zamyslieť všetci ľudia.

Účastníci exkurzie odchádzali motivovaní správať sa k prírode zodpovednejšie s cieľom spomaliť klimatickú krízu a aj svojou troškou prispieť k zlepšeniu. Ak by každý človek urobil niečo pre životné prostredie, spolu by to bol určite významný krok pre záchranu miesta, kde žijeme. Aby tu mohli v budúcnosti žiť aj naše deti, dýchať čistý vzduch a piť čistú vodu. Myslime na to, keď budeme produkovať a vyhadzovať odpad. 🌍

Ďakujeme KOSIT a. s. za  možnosť zúčastniť sa zaujímavej exkurzie, pani lektorke z CEV Mgr. Ľubomíre Brzovej za všetky informácie a sprevádzanie po areáli ZEVO, pani mjr. Mgr. Daniele Šemegdovej z oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Fotogaléria

Čo najviac zaujalo alebo prekvapilo našich žiakov?

„Na exkurzií som sa dozvedela:

– že množstvo energie a tepla, ktoré sa vyprodukuje v KOSIT a. s., sa využíva na vykurovanie obytných domov.

– človek vyprodukuje za rok takmer 500 kg odpadu.

– na Slovensku je viac ako 5000 skládok a v ZEVO (ktoré sú zatiaľ len v Bratislave a v Košiciach) sa energeticky zhodnotí až 98% zmesového komunálneho odpadu z Košíc.“

Daniela, 1.Ag

 

„V KOSITe sa mi páčil žeriav, kotol a celý systém, ako to tam funguje. Prekvapilo ma, že jama na odpadky mala 28 metrov. Naučila som sa, kde patria použité žiarovky.“

Gabriela, 3.Ag

 

Žiarovky (klasické) môžeme vyhodiť do komunálneho odpadu. Zrkadlo nepatrí do skla, pretože obsahuje aj iné látky ako sklo.“

Nelly, 1.Ag

 

Napísali o nás:

https://www.facebook.com/zacistejsivychod/?locale=sk_SK

https://www.facebook.com/photo?fbid=1394751625218305&set=pcb.1394751715218296