Prehliadka Múzea obetí komunizmu a workshop Akcia B

„Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu! Tú moc vám nezávidíme a netúžime po nej, nám stačí tá pravda! Lebo je väčšia a silnejšia ako moc!”

Tieto slová vyslovil 24. júna 1954 Silvester Krčméry počas svojej záverečnej reči v rámci súdneho procesu. Vojenský súd v Trenčíne ho odsúdil na 14 rokov za vlastizradu, pretože organizoval tajnú cirkev na Slovensku.

Pri príležitosti Dňa obetí komunistických režimov sme so študentmi nášho gymnázia navštívili Múzeum obetí komunizmu v Košiciach, aby sme spoznali aj túto etapu slovenských dejín, ktorá má dodnes trpkú príchuť.

Expozícia obsahovala informácie o formách perzekúcií voči oponentom komunistického režimu, o násilnej kolektivizácii, o fungovaní pracovných táborov a v neposlednom rade videopríbehy ľudí, ktorí museli čeliť prenasledovaniu a ponižovaniu.

Počas workshopu, zameraného na Akciu B (byty) – násilné vysťahovanie nepohodlných ľudí a ich presun do odľahlých lokalít, sme spoznali osudy rodín donútených zo dňa na deň opustiť svoje dovtedajšie bývanie a odsťahovať sa do neznáma. Z exkurzie sme si odniesli nové poznatky, ale aj rozporuplné emócie a vedomie, že sloboda a demokracia nie sú samozrejmosťou a musíme si ich chrániť.

 

Spracovala: Mgr. Lenka Bruniková

 

Fotogaléria