Hoaxy a dezinformácie

V piatok 17. mája 2024 sme s KyberTímom opäť navštívili klientov v Dennom stacionári Radosť. Pracovná atmosféra na workshope bola skvelá. Všetci účastníci workshopu sa aktívne zapájali do diskusie a aktivít.

Na dnešnom prvom workshope sme sa zamerali na Dezinformácie, Hoaxy a Deepfake. V online priestore sa čím ďalej, tým viac možno stretnúť s rôznymi podvodnými, šokujúcimi a klamlivými správami, a preto je dôležité o nich hovoriť. Je potrebné vedieť, aké majú znaky, aby sme ich vedeli rozpoznať. Často v nás vyvolávajú silné emócie. Netreba sa nimi nechať zmanipulovať. Je dôležité si správy overovať, či už ich autorov alebo zdroje.

Na internete sme hľadali príklady hoaxov a vďaka zmudri.sk sme si pozreli video o hoaxoch a tipy, ako proti nim bojovať. Pozreli sme sa bližšie aj na web konspiratori.sk, kde je možné nájsť databázu stránok so sporným obsahom.

Viac sme priblížili Digitálne stopy a niektoré sme skúšali na internete aj hľadať. Na záver prvého workshopu sme zdôraznili dôležitosť ochrany osobných údajov a zdieľanie informácií premyslene a s mierou.

Druhý workshop bol zameraný na Online platby. Technológie aj procesy sa neustále vyvíjajú. Môžeme to vidieť aj pri nakupovaní. Dnes už nakupujeme z pohodlia domova. Stačí nám k tomu zariadenie s internetom a platobná karta alebo banková aplikácia. Vysvetlili sme si preto, ako online platby prebiehajú a na čo si pri nakupovaní treba dávať pozor.

Veríme, že sme klientom Denného stacionára Radosť priniesli opäť nové informácie, ktoré využijú pri práci v online priestore, aby boli v bezpečí a aby si ochránili svoje osobné údaje.

Tešíme sa na ďalšie spoločné bezpečnostné aktivity.

 

Napísali o nás: https://zpp-radost.sk/chranime-sa-pred-hoaxmi/