„Traveling is a brutality. It forces you to trust strangers and to lose sight of all that familiar comfort of home and friends. You are constantly off balance. Nothing is yours except the essential things: air, sleep, dreams, sea, the sky – all things tending towards the eternal or what we imagine of it.“
– Cesare Pavesi
V týždni od 23. do 29. apríla sa uskutočnila mobilita našich študentov a učiteľov v rámci projektu Erasmus+ Promote Wellbeing. Do mesta Craiova na juhozápade Rumunska vycestovali štyria študenti 2.Ag, štyria študenti 3.Ag a tri učiteľky.
V pondelok nás hostitelia z Liceul Tehnologic Trasporturi Căi Ferate privítali v ich škole chlebom a soľou.
Foto: Vítanie hostí
Foto: Spoločná fotografia účastníkov mobility
Program otvoril pán riaditeľ príhovorom, v ktorom zdôraznil dôležitosť mieru vo svete a vyjadril otvorenosť otázkam o ich krajine, kultúre aj škole. Po prezentácii rumunskej ľudovej hudby, krojov a tancov dostali naši študenti príležitosť prezentovať krásy a tradície našej krajiny.
Foto: Prezentácia krojov
Dopoludňajší program sme zakončili porovnaním školských systémov účastníckych krajín.
Poobede sme navštívili najväčší park vo východnej Európe, park Nicolae Romanescu.
Foto: Nicolae Romanescu Park
Nasledujúci deň sa niesol v duchu zoznamovania. Ráno nám hostiteľky pripomenuli tému a ciele projektu a jeden zo študentov predniesol príspevok zaoberajúci sa vyhorením. Po krátkej prestávke sa rumunskí, slovenskí aj tureckí študenti odobrali do počítačovej učebne, kde sa navzájom oboznámili s kultúrami krajín ostatných účastníkov, zatiaľ čo učitelia sa zaoberali otázkou, ako do školského kurikula zaradiť aktivity, ktoré by upriamili pozornosť na zdravý životný štýl.
Foto: Zoznamovacie aktivity
Popoludní sme navštívili očarujúcu botanickú záhradu, v ktorej študenti v medzinárodných tímoch plnili kreatívne úlohy.
Deň sme zavŕšili spoločnou večerou v priestoroch školy, kde mali všetci účastníci možnosť nielen ochutnať tradičné rumunské pokrmy, ale aj vyskúšať si ľudové tance.
Foto: Ochutnávka tradičných jedál
Keďže hostia nechceli ostať pozadu, vyskúšali sme si aj turecký ľudový tanec a slovenskú karičku.
Uprostred týždňa sme sa venovali počítačovej gramotnosti. Učitelia si vymenili nápady a informovali sa o online nástrojoch, ktoré používajú pri svojej práci, zatiaľ čo študenti pracovali s platformou eTwinning v rámci nášho projektu.
Foto: práca s eTwinning
Poobede sme si nechali pohladiť dušu pri návšteve múzea umenia. Dozvedeli sme sa o mnohých rumunských umelcoch, najviac však o Constantinovi Brancusim, ktorého diela sme obdivovali aj vo štvrtok pri exkurzii do mesta Targu Jiu. Okrem Aleje hrdinov, ktorá ukrýva diela vyššie spomínaného sochára, sme aj športovali. Mnohí z účastníkov si prvýkrát v živote vyskúšali paintball.
Foto: Poarta sărutului, Targu Jiu
V piatok nám pán riaditeľ slávnostne odovzdal certifikáty o účasti a s našimi hostiteľmi sme sa rozlúčili pri biliarde.
V sobotu ráno nás síce čakalo nemilé prekvapenie v podobe 85-minútového čakania na meškajúci vlak, ale napokon sme sa šťastne vrátili domov a už teraz sa tešíme na májovú návštevu rumunských priateľov.
Spracovala: Mgr. Karolína Kotorová